Opieka wytchnieniowa - dokumenty
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sławnie informuje o możliwości skorzystania z pomocy w ramach programu „Opieka wytchnieniowa” - edycja 2022.
Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności i osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy wymagają usług opieki wytchnieniowej.
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawują nad nią całodobową opiekę.
Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
Program realizowany będzie na terenie powiatu sławieńskiego od 1 kwietnia do 30 września 2022r. i zakłada objęcie wsparciem pięciu osób dorosłych z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz troje dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Każda osoba zakwalifikowana do programu może otrzymać wsparcie w wymiarze 10 godzin miesięcznie przez okres sześciu miesięcy.
W przypadku dużej liczy zgłoszeń w pierwszej kolejności uwzględnia się potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności, która:
1) ma niepełnosprawność sprzężoną/złożoną (co najmniej dwie przyczyny niepełnosprawności) lub
2) wymaga wysokiego poziomu wsparcia ( ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji) lub
3) stale przebywa w domu, tj. nie korzysta z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego, np. ośrodka szkolno-wychowawczego czy internatu.
Program jest współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ze środków Funduszu Solidarnościowego. Na realizację programu powiat sławieński otrzymał wsparcie finansowe w kwocie 19 584,00 zł. Udział w programie osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów jest całkowicie nieodpłatny.
Warunkiem przystąpienia do programu przez osobę z niepełnosprawnością lub jej opiekuna prawnego jest złożenie:
- karty zgłoszeniowej do programu,
- kopii aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności (dzieci),
- kopii aktualnego orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne,
- karty pomiaru niezależności funkcjonowania wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skali FIM wraz z dodatkową informacją do wzoru karty pomiaru niezależności funkcjonalnej według zmodyfikowanych kryteriów oceny. Kartę wypełnia lekarz rodzinny/lekarz rehabilitacji medycznej/fizjoterapeuta/pielęgniarka. Karta pomiaru niezależności funkcjonowania [...] nie jest dokumentem obowiązkowym, jednak w przypadku dużej liczby zgłoszeń uczestnicy Programu posiadający Kartę będą mieć zapewniony dostęp do usługi opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności.
Druki kart dostępne są w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sławnie oraz na stronie internetowe Centrum. Karty zgłoszeniowe należy składać w siedzibie Centrum.
Szczegółowe informacje na temat realizacji programu w powiecie sławieńskim można uzyskać w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sławnie, telefonicznie pod numerem tel. (59) 810 64 02. Druki do pobrania (pliki w formacie *.docx) :
1. Program (rozmiar 68kB, nowe okno)
2. Karta zgłoszenia do Programu (rozmiar 72kB, nowe okno)
3. Karta pomiaru niezależności funkcjonowania (rozmiar 64kB, nowe okno)
3. Klauzula informacyjna (rozmiar 56kB, nowe okno)