Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sławnie

Plan awaryjny dla osób doświadczających przemocy domowej w trakcie epidemii

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich przedstawia, działając we współpracy z ekspertkami Fundacji Feminoteka, Centrum Praw Kobiet i Niebieskiej Linii IPZ, opracowało „Plan awaryjny” dla osób doświadczających przemocy domowej w trakcie epidemii koronawirusa.

OSOBISTY PLAN AWARYJNY

1.    Obserwuj zachowania osoby agresywnej - to ważne, żeby wiedzieć, jakie zachowania zapowiadają najgorsze i kiedy sytuacja staje się niebezpieczna dla Ciebie, Twoich najbliższych, dzieci.

2.    Naucz dzieci dbać o bezpieczeństwo - powiedz dzieciom, gdzie mogą szukać pomocy: np. że mogą pukać do zaprzyjaźnionej sąsiada/ki, naucz je numeru alarmowego, porozmawiaj z nimi, że nie są one winne przemocy i kłótni, ustalcie, gdzie znajduje się klucz do domu, jak otworzyć drzwi wejściowe, gdyby coś się stało, upewnij się, że znają adres mieszkania, gdyby musiały wzywać służby.

3.    Bezpieczne miejsce - zastanów się, gdzie w Twoim domu możesz znaleźć bezpieczne schronienie. Unikaj kuchni, garażu, łazienki i innych miejsc, gdzie może być twarda posadzka albo niebezpieczne przedmioty.

4.    Bądź przygotowany/a do ucieczki - spakuj wszystko do podręcznej torby, trzymaj ją pod ręką, tak żeby w każdej chwili móc ją zabrać.

W SYTUACJI ZAGROŻENIA:

1.    Nie uciekaj od dzieci! One także mogą być zagrożone.

2.    Jeśli nie masz możliwości ucieczki, schowaj się w rogu pokoju. Skul się, osłaniając rękoma twarz i głowę.

3.    Postaraj się zawsze mieć przy sobie telefon z naładowaną baterią. Wzywaj pomocy: 997, 112.

Jeśli z interwencją przyjedzie policja, a się boisz o swoje życie i zdrowie, domagaj się, aby sprawca przemocy został zatrzymany na 48 godzin. Pamiętaj, że mimo stanu epidemii służby mają obowiązek niezwłocznie reagować na przypadki przemocy domowej!

POZNAJ SWOICH SOJUSZNIKÓW

Rozmawiaj z rodziną, sąsiadami i znajomymi o sytuacji w Twoim domu. Opracuj wspólnie z nimi strategię postępowania na wypadek, gdybyś potrzebował/a ich pomocy. Pomocne może się okazać ustalenie słowa awaryjnego – jeśli go użyjesz, będą wiedzieli, że pilnie potrzebujesz pomocy.

Spróbuj wypełnić poniższą listę, osób do których możesz zadzwonić po wsparcie:

•    Przyjaciel/ciółka

•    Osoba z rodziny

•    Dzielnicowy/a

•    Zaufany nauczyciel/ka ze szkoły dziecka

•    Zaprzyjaźniony sąsiad/ka

•    Kolega/koleżanka z pracy, któremu ufasz

•    Organizacja społeczna, która Ci pomoże

•    Lekarz/lekarka, który Cię zna

•    (Jeśli masz) Twój prawnik/prawniczka

Więcej szczegółowych informacji oraz przydatne poradniki i numery telefonów znajdują się na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Źródło: https://www.rpo.gov.pl/pl/content/plan-awaryjny-przemoc-domowa-pomoc-w-epidemii

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem